utorok 30. júna 2015

Sibírsky smrekovec

V utorok 30.6. som sa vybral pre drevo na fasádu do českého Borohrádku od fy SECA. Cena, ktorú ponúkajú za sibírsky smrekovec je široko-ďaleko bezkonkurenčná a aj keď som bral len 60m2 + nejaké hranoly a laty, spolu s cestou (cca 700 km okruh) ma náklady na 1m2 vyšli cca 10 eur. Zvolil som profil RHOMBUS v hrúbke 24mm a s celkovou šírkou 68mm. Bral som ho v kvalite C a dĺžkach 4m. Drobné nedostatky v kvalite nebol problém vykrátiť a vzhľadom na ohromnú pružnosť tohto materiálu ani mierne zahnutia neboli problém v ktoromkoľvek smere. Už sa neviem dočkať soboty, kedy sa pustíme do fasády.


streda 10. júna 2015

Zateplenie fasády

Vnútornú stranu domčeka dnes nechám oddychovať aj kvôli tomu, že sa tam kvôli izolácii na fasádu moc nedá pohnúť. Takže s izoláciou šup tam kam patrí. Najskôr som si však musel doplniť jeden konštrukčný detail. V rohoch, kde sú hranoly spájané kolmo na seba bolo nutné doplniť izoláciou vybratie, ktoré takto na exteriérovej strane vzniklo. Použil som styrodur v hrúbke 4 cm. Na všetky rohy mi vystačila jedna platňa.
Po doplnení vybratia styrodurom bol trošku eliminovaný aj tepelný most, ktorý by vznikol, ak by som použil drevený hranol.


Pretože už pri projektovaní domčeka som myslel na rozmer plánovanej tepelnej izolácie, rozostupy medzi hranolmi konštrukcie sú 590mm. Pri použití panelov izolácie so šírkou 600mm je to ideálna rozteč, nakoľko tieto tam po osadení držia bez dodatočného kotvenia. Takže, doslova, nahádzať izoláciu do stien bola brnkačka :) a sám som ju zvládol za pár hodín.
žiadne dlhé gate, žiadne tričko... moderná doba ponúka moderné riešenia :)





Na ochranu izolácie som sa rozhodol pre membránu Tyvek Facade. Natiahnuť ju bez previsov už taká brnkačka nebola. Nakoniec to však dopadlo dobre.


Všetky presahy membrány sú prelepené paropriepustnou páskou. Doplnenie membrány medzi krokvami prístrešku, vzhľadom k pokročilému času a aj veku :) , bude musieť chvíľu počkať.Pred odchodom som poistil ešte membránu na všetkých stenách zopár latami.


utorok 9. júna 2015

OSB

Dnes mi prišiel pomôcť otec, nakoľko "ve dvou se to táhne líp". Čaká nás oplášťovanie stien OSB doskami. Dosky sú Egger OSB3 15 PD rozmeru 675x2500mm. Ku stavebnej konštrukcii sú kotvené konštrukčnými vrutmi 4x60. Všetky perodrážkové spoje sú pred zložením pretmelené tmelom Sika F11+. Tento som nanášal na pero aj drážku, aby som zabezpečil tesnosť spoja, nakoľko OSB vrstva bude okrem ztuženia celkovej konštrukcie zabezpečovať aj funkciu parobrzdnej vrstvy. Práca nám šla od ruky a prvé tri vrstvy sme mali založené dopoludnia.



Po obede sme riešili už "len" :) detaily so všetkými tými skoseniami a prírezmi. Za 3 hodinky už bolo opláštenie vnútorných stien hotové. 


Keďže som mal "tovariša", rozhodol som sa ešte dnes pre opláštenie strechy OSB. Materiál je opäť od Egger, avšak v hrúbke 22mm. Pretmelenie spojov Sikou bolo nutné, nakoľko ešte nejaký ten piatok bude toto nateraz finálna vrstva strechy a nechcem, aby mi kvôli možným dažďom napučali spoje...




Tentokrát je celodenná námaha aj vidieť :)

pondelok 8. júna 2015

Izolácia strechy

V pondelok som začal s kladením tepelnej izolácie na strechu. Použitá izolácia je UNIROLL Profi 16 od ISOVER. Vychádzajúc zo skúseností ostatných, som vedel, že prácu s minerálnou vlnou nemožno robiť v plavkách. Napriek tomu, že teplomer ukazoval opäť vyše 30°C (vďaka Bože, že máš strach, aby som na stavbe nenachladol) obliekol som dlhé gate a tričko s dlhým rukávom... Za dve hodinky som vypil tri 1,5L fľaše vody, ale dostal tú izoláciu som tam dostal :)

Ten odskok vznikol, len tým, že som zbytky vaty položil na už zateplený strop. 

Teraz už bolo nutné izoláciu len zakryť paropriepustnou membránou. Ja som zvolil kontaktnú fóliu Tyvek Solid. Ku strešným krokvám som ju kotvil opäť obľúbenými klincami v páske. Presahy som dodržiaval podľa vyznačení na fólii a presah som následne dôkladne prelepil paropriepustnou páskou. Fóliu som zakončoval až na vrchu atiky. 




Teraz už mohli prísť na radu laty, zabezpečujúce prevetrávanie plášťa. Tie majú rozmer 40x50 s prehobľovanou 40-kovou stranou. Na kotvenie ku krokvám som použil konštrukčné skrutky do dreva 5x80. Na takto pripravený rošt už príde len záklop z OSB3 22mm PD.

Pri pohľade zdola ani nie je poznať že som tu dnes skoro vypotil dušu :)

sobota 6. júna 2015

Parozábrana na strope

Dnes sme spolu so svokrom a kamarátom natiahli parozábranu na strop. Parozábranu som použil Jutafol N AL 170 special. Postupovali sme naprieč krokvami a priebežne kotvili klincami v páske :) Jedná sa o špeciálnu obojstrannú pásku s vysokým podielom lepidla a výbornou priľnavosťou na rôzne povrchy. Presahy na stenách som nechával voľne visieť cca 15cm, čo sa neskôr ukázalo ako málo a na niektorých miestach som musel fóliu nadpájať. Všetky presahy fólie som potom prelepil hliníkovou páskou. Následne bolo možné celú fóliu poistiť pribitím kontralát, na ktoré príde už len drevený obklad. V trojici nám to zabralo dopoludnie, takže poobede som sa mohol venovať rodine na otvorení kúpeľnej sezóny v Piešťanoch.